30 екстра кратки тајни за среќен живот, од луѓето над 50 години

982

Сега имате една замисла за тоа што значи среќен живот, но со годините ќе сфатите дека некои работи не се така како што мислите.

Која е тајната на среќата? Дали се парите или добриот сексуален живот?

Moжно е да дознаете подоцна во животот, а сега да правите грешки во „трката по среќа“.

Едно истражување направено на 2.000 лица на 50 години можеби ќе ви го даде одговорот. Што мислат тие – која е тајната на среќата?

30 тајни за среќен живот, според постарите:

– Партнер со кој се сакате

– Одржување блиска врска со семејството

– Смеење секој ден

– Редовно вежбање

– Излегување и уживање во природа

– Спиење по 8 часа навечер

– Чување миленик

– Доволно пари за да правите што сакате

30-ekstra-kratki-tajni-za-srekjen-zhivot-od-lugjeto-nad-50-godini-02.jpg

– Работа што ја сакате

– Играње со вашите деца/внуци

– Некое хоби

– Барем еден навистина близок пријател

– Живеење на село

– Мали добри дела секој ден

– Читање книги

– Добар сексуален живот

– Појадок секое утро

– Одење на повеќе кратки одмори

– Слушање музика секој ден

– Грижа за изгледот

– Работење со добри колеги

– Доволно сонце

– Чоколада и торти во умерена доза

– Избегнување на алкохол

– Решавање крстозборки

– Гледање на омиленото ТВ шоу

– Готвење

– Релаксирање со јога и медитација

– Работа на терен, а не во канцеларија

– Мала доза трач