Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

227

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган.
Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрвин да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина.

Грчките власти предупредија дека бурата Јанос ќе биде придружена со силен ветер и дожд, што може да доведе до поплави и прекин на електричната енергија во следните два дена.

Министерот за цивилна заштита, Никос Хардалијас, во четвртокот ги советуваше жителите на областите поплавени во минатото и оние што живеат во близина на реките да најдат алтернативно сместување, а другите да го ограничат патувањето.

„Влијанието на Јанош, мора да бидеме јасни, ќе биде слично на другите бури, но посилно според интензитет, опсег и времетраење“, рече тој.

Ваквите циклони првпат се појавија во Грција во 1995 година, но се почести последниве години, рече Хардалијас.

Слична бура последен пат ја погоди Грција во 2018 година, 25 лица загинаа во поплавите една година порано, а стотици останаа без покрив над главата.

Таквите бури се познати како медиган, што е комбинација на зборовите Медитеран и ураган.