Зошто се корисни семките од тиква?

519

Тиквите се сметаат за едни од најстарите растенија, кои човек почнува да ги јаде. Што не е изненадувачки со оглед на светлата, атрактивна боја што ја имаат.

Портокаловите гиганти, исто така, се корисни за обични фризерски активности: чиста и сува тиква може да се стави на вашата глава, а потоа нема да имате никакви нишки – фризурата ќе биде мазна.

Но, повеќето луѓе сакаат семе од тиква, што се суши од сонце. Консумирајте неколку од нив и нема да бидете гладни. Но, освен како вкусна храна, семките од тиква имаат многу предности, најважно е да ги знаете.

Семки од тиква се сметаат за највредниот извор на полинезаситени масни киселини омега-3 и витамин Е, кои се од суштинско значење за здравјето на кожата, ноктите и косата, што е особено важно за жените. Семиња од тиква содржат фитоестрогени кои се слични на женските хормони. Затоа, јадењето ја продолжува младоста и им дава на жените добро здравје. Исто така, се покажа дека го намалува ризикот од рак на дојка.

Семињата од тиква исто така се корисни за тинејџерите бидејќи помагаат во лекувањето на акни. Тие го снабдуваат телото со цинк, бидејќи недостатокот на овој елемент во доведува до проблеми со кожата. За превенција, едноставно јадете една лажица дневно.