Затишје пред бура: Опозиционерот ги повика граѓаните на најголемиот протест во историјата на Венецуела

0
61

Венецуеланскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо ги повика граѓаните на најголемиот протест во историјата на Венецуела, иако можеби изборот на датумот и не е баш идеален.

Опозицискиот лидер и самопрогласен привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ги повика сите свои поддржувачи да излезат на „најголемиот протест во историјата на Венецуела“ кој го најави за 1-ви мај.

Секако, целта на опозициските протести во Венецуела имаат една цел – да го срушат од власт актуелниот претседател Николас Мадуро.

„Ќе мора да го послуша народот кој порачува – Доста е!“, порача Хуан Гуаидо за време на неговиот последен говор на плоштад во источниот дел на венецуеланскиот главен град Каракас.

Сепак, според аналитичарите, изборот на датумот и не е баш најдобар, затоа што 1-ви мај е Ден на трудот, односно во Венецуела традиционално социјалистички ден, па венецуеланските власти ќе настојуваат максимално да ги ангажираат своите поддржувачи истиот ден.

Се чини дека главниот дуел помеѓу Гуаидо и Мадуро ќе биде во тоа кој може да изнесе повеќе луѓе на улиците, па затоа ситуацијата е крајно сериозна затоа што една најмала провокација може да прерасне во крвава граѓанска војна.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here