Заев: Немам симптоми на коронавирус, за време на интервјуто беа преземени сите заштитни мерки

159

Првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, на социјалните мрежи напиша дека избегнувале контакт за време на интервјуто со новинарот за кој е потврдено дека е позитивен на новиот коронавирус.

Заев, кој се наоѓа во самоизолација во Струмица, тврди дека за време на интервјуто минатата недела биле преземени сите заштитни мерки.

„Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ-интервју со новинар за кого неодамна се утврди дека е позитивен на Ковид-19. Иако во текот на интервјуто ги презедовме сите заштитни мерки, како избегнување контакт и одржување дистанца, согласно сите протоколи, од денеска сум во самоизолација во мојот дом во Струмица. Немам симптоми, денеска се тестирав за присуство на вирусот и резултатите ги очекуваме во текот на денот – по што ќе се утврдат следните чекори“, напиша Заев.

Покрај Заев, интервју со истиот новинар имал и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој исто така во моментов се наоѓа во самоизолација.