ВИДЕО: Први снимки од силниот земјотрес од 7 степени во Перу

219

Епицентарот на земјотресот е регистриран на 30 километри југо-југозападно од Атикуипа, а бил на длабочина од 60 километри.

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала го погоди јужниот брег на Перу во 5:36 часот по средноевропско време, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот е регистриран на 30 километри југо-југозападно од Атикуипа, а бил на длабочина од 60 километри.

Засега нема информации за штети и повредени, иако локалните власти издадоа предупредување за цунами.