ВИДЕО: Љубовта за Вардар е преголема, Рингов се расплака за својот екс клуб

117

Легендарниот фудбалер на Вардар и македонската репрезентација, Васил Рингов, не издржа и пушти солзи, поради моменталната ситуација во која што се наоѓа неговиот поранешен клуб.

Од наредната сезона „црвено-црните“ ќе ги гледаме во второлигашкиот фудбал, што е дел од причината за болката која ја чувствуваа 66-годишникот, кој со солзи зборуваше во „Студио 10“ на 24ТВ.

„Државата итно треба да ја реши ситуацијата со ФК Вардар. Не е проблем што Вардар ќе игра во Втора или Трета лига, се плашам дека некој сака да го снема Вардар“, вели Рингов.

Рингов го носеше вардаровиот дрес во два наврати. Најпрво од 1977-1983, а потоа по кратка епизода во Динамо Загреб, се врати и настапуваше до 1986 година.