(ВИДЕО) Чудесниот Си Џеј Меколум го одведе Портланд во финалето на Западот по 19 години

244

Портланд Трејл Блејзерси ќе играат во финалето на Западната конференција во НБА лигата.

Тимот од американската сојузна држава Орегон славеше на гостински терен против Денвер Нагетс со 100:96 и се пласираше во финалето во серијата со вкупен резултат 4:3.

Првото полувреме не навестуваше дека Портланд ќе слави. Денвер беше доминантен, имаше дури и 17 поени предност, но Трејл Блејзерси успеаја да се опорават.

Дојдоа на минус десет по 24 минути игра и на одмор се замина со резултат 48:39 во корист на Нагетси.

Продолжението од мечот донесе фантастична игра на гостите, а пред се доминираше Си Џејк Меколум, кој беше незапирлив.

Го свртеа мечот Трејл Блејзерси во своја корист и на крајот дојдоа до триумф и победа со резултат 96:100 и пласман во финалето на Западната конференција.

Таму ги очекуваат актуелните шампиони Голден Стејт Вориорс кои во второто полуфинале ги совладаа Хјустон Роктес со 4:2.

Меколум беше брилијантен со 39 поени и девет скока, додека на спротивната страна Никола Јокиќ уфрли 29 поени и собра 13 скока.

Ова за Портланд е прво конференциско финале по 19 години, а последното го играа во сезоната 1999/2000 и сето ова го направија без првиот центар Јусуф Нуркиќ.