Ударна вест од кошарката: Олимпијакос доаѓа во АБА лигата?

317

Олимпијакос е заинтересиран да се приклучи во АБА лигата од следната сезона, официјалните лица на клубот од Пиреа веќе ги контактирале челниците на АБА.

Директорот на АБА лигата, Крешо Новосел, кој прво отфрлаше враќање на Олимпијакос во ова првенство, сега потврди дека има контакт и дека има шанса тоа да се оствари.

Олимпијакос не контактираше да се распраша околу условите за учество во АБА лигата“, порача Новосел за грчкиот Live Sport.

Доколку биде се како што треба и ова се оствари, следната година ќе гледаме балканско дерби со уште поголем шмек бидејки во тоа може да биде и силниот Олимпијакос, а сигурно дека доаѓањето на грчката екипа која е трикратен шампион во Евролигата, ќе придонесе за поголем рејтинг и гледање на АБА првенството.