Топ 5 најубави места за одмор во 2018

907

Како да ја одберете следната дестинација за шетање? Што сè мораме да погледнеме пред сè да се промени или исчезне од Земјата? Секој патник и вљубеник во другите земји и култури говори дека неговата листа со “must” дестинации секоја година е се поголема и поголема.

Секој пат кога ќе стапнете на ново и неистражено копно, Вашите амбиции растат и се појавува желба за потрага по нови туристички дестинации.

Следните дестинации мора веднаш да се најдат на Вашата листа за патување оваа година:

1. Малдиви

Оваа држава е зрела за авантура и откривање. Малдиви има пространи национални паркови кои се богати со егзотична природа. Огромното пространство на езера во Малдиви, кои всушност ја сочинуваат речиси една петтина од целата држава, совршени се за одмарање уживајќи во бескрајните крајбрежја од бел песок и нуркате во кристално прозирната вода.

2. Ајсен, Чиле

Ниту едно место не е толку недопрено и авантурстичко како Ајсен, крајната северна граница на Патагонија. Далеку, ретко населена станица со огромни дебели слоеви на мраз, фјордови и врвови со густи рабови е вистинско место каде што можете да се одделите од светот и да уживате во одличната изолација инспирирана од магичните пејзажи.

3. Фарски острови

Иако е технички дел од Кралството на Данска, овој архипелаг е автономна држава со сопствена култура и валута. Културните знаменитости се главен адут на овие острови. Целата држава брои околу 50.000 илијадници луѓе. Овде се наоѓаат некои од најдобрите ресторани, а еден од нив има и Мишелинова ѕвезда. Рестораните нудат квалитетна храна, со оглед дека имаат лесен пристап на вода и разновидни морски плодови. Релјефот е богат со вртоглавите планини и карпи кои го одземаат здивот. Потоа, многубројните водопади, куќи со тревни кровови и егзотичен животински свет.

4. Боливија

Боливија е идната атрактивна дестинација за откривање. Таа нуди толку многу што ќе нема да знаете од каде да почнете. Позната е по “драматичниот” релјеф и несекојдневната природа. Салар де Ујуни е најголемото светилиште чиј видик сигурно ќе Ве остави без здив. Меѓутоа, полека расте и се зајакнува главниот културен центар како градот Ла Паз. Боливија е моментално во ера на долгорочни економски промени насочени кон одржување на стабилни цени и создавање услови за економски раст.

5. Северен Бразил

Новите директни летови од Сао Паоло стигнуваат до тешко пристапните делови на Бразил, како плажата Жерикоакоара. Претходно на овие делови на земјата можеше да се пристигне само со мотор, но за оваа плажа постои надимак на мало рибарско село, кое до пред 20 години немало ниту патишта ниту струја.