Скандал во Брисел: Полицијата спречи „ковид оргија“, меѓу учесниците европратеник и повеќе европски дипломати

84
Policemen stand in front of the courthouse in Brussels on March 7, 2019, as the verdict is expected in the trial of the alleged Brussels museum attacker Mehdi Nemmouche. - Frenchman Mehdi Nemmouche, 33, faces a life sentence if convicted of the "terrorist murders" in the Belgian capital on May 24, 2014, following his return from Syria's battlefields. (Photo by JOHN THYS / AFP)

Бриселската полиција утрово соопшти дека открила и спречила „ковид оргија” во кафуле во центарот на градот, помеѓу учесниците повеќе европски дипломати и еден европратеник, јави дописничката на МИА од Брисел.

Дваесет и пет лица учествувале во оргијата во кафуле близу полициската станица во центарот на градот, информираа властите.

Идентитетот на европските дипломати како и идентитетот на пратеникот од Европскиот Парламент не се откриваат од страна на полицијата, но познато е дека пратеникот се обидел да побегне кога влегла полицијата во објектот.

Според весникот ДХ, кој ја обелодени информацијата, полициски извор изјавил „налетавме на огромен генг бенг”.

Пронајдени се алкохол, дроги, а сите присутни се казнети.