Се чувствувате уморени, не сте расположени и постојано додавате килограми? На вашиот организам му недостасува јод!

643

Недостатокот на јод во организмот се манифестира со лоша концентрација, недостаток на енергија, екстремен замор, депресија, лош тен на кожата и опаѓање на косата или слаба и кршлива коса.

Покрај тоа, може да дојде до отечени раце, очи, нозе, слабо отчукување на срцето и грчеви во мускулите.

Прекумерното додавање на килограми исто така е една појава која се случува поради недостаток на јода, бидејќи овој елемент е еден од најдобрите катализатори за оксидација во нашиот организам,

Јодот првенствено игра улога како штитна жлезда. Во неа се наоѓаат 70 до 80 % јод, но тој е важен и за други ткива: мозокот, кожата, градите, градната жлезда, панкреас и церебрална спинална течност.

Недостатокот на јод во било кој од тие делови доведува до негова дисфункција. Доколку заклучите дека во Вашиот организам недостига јод, конзумирајте храна богата со овој минерал. Најмногу го има во морската риба, морските плодови, морковите, спанаќот, роквицата, грашакот, компирот, печурките, јагодите, бананите, зелката, кромидот, салатата и жолчка од јајце .

Исто така, јодот можете да го надоместите преку кожата односно да го намачкате лицето со јодна тинктура (раствор на некоја материја, лек во шпиритус).