Променливо облачно, со дожд, но и со сончеви периоди

794

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, околу пладне и попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните и крајните источни делови.

Ќе дува умерен северен ветер, особено вдолж Повардарието. Минималните температури ќе се движат од 11 до 18, а макималните од 21 до 30 степени целизусови. УВ индексот ќе изнесува 7.

Како што информираат од УХМР, во вторник ќе настапи постепена стабилизација на времето, но во северните делови се уште ќе има услови за краткотраен попладневен дожд. Потоа следува период на претежно сончево и топло време.