Почувствуван земјотрес во Скопје, епицентарот во Грција

303
Alexander the Great Monument in Skopje - Macedonia

Земјотрес e почувствуван во Скопје и околината изтринава во 08.23 часот.

Според Европскиот медитаренски сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот е на Крит во Грција со магнитуда од 6 степени според Рихтеровата скала, на длабочина од 56 километри.