Пешевски: Бахреин не ја гледа Македонија со исти очи како Шпанија

397

Еден од двајцата пивотмени во селекцијата на Македонија, Жарко Пешевски во пресрет на мечот од 2. коло на СП против Бахраин го изнесе своето очекување.

Тој смета дека иако има еден ден пауза, сепак тоа не е доволно за одмор. Сепак најави дека иако го почитува Бахраин, овој противник нема што да бара во мечот со нас.

„Немаме многу време да го подготвиме натпреварот со Бахреин, но важно ни е да се одмориме, иако кратко е времето за подготовки. Ќе одработиме еден тренинг и немаме доволно време за видео анализа, но верувајте дека спремни ќе го дочекаме натпреварот. Бахреин не ја гледа Македонија со исти очи како Шпанија, но ние покажавме едно друго светло, постигнавме 38 гола и игравме како што очекувавме. Можеби имавме мали проблеми во одбраната, но ќе се поправиме со Бахреин. Тие гледаат шанса во натпреварот против Македонија, но ние сме тука да им ги замрсиме сметки“, изјави Пешевски.