Онколог го дал наједноставниот совет: Еве како може да ја спречите појавата на рак!

6128

Храната може да ни го подобри здравјето, но може и да ни го влоши

Некогаш чумата убивала луѓе, а денес тоа го прави ракот. Повеќе од 200 видови рак убиваат околу 8 милиони луѓе годишно.

За да се заштитите од рак и да ги спречите најтешките болести, послушајте го овој совет од онколог.

Кажете НЕ на:

1. Рафинирано масло

2. Газирани пијалаци

3. Јадења од микробранова

4. Мамографија пред првото породување

5. Тесни градници

6. Алкохол

7. Готова замрзната храна

8. Вода од замрзнувач и од пластично шише

9. Контрацепциски пилули

10. Дезодоранси (особено после бричење)

11. Шеќер во која било форма (пациентите што го исфрлиле шеќерот од исхраната живеле подолго од оние кои не се откажале од него)

Кажете ДА на:

1. Зеленчук

2. Мед (како замена за шеќер)

3. Протеини од зеленчук (грав наместо месо)

4. 2 чаши вода на празен желудник и тоа пред да измиете заби

5. Топла храна, не врела

6. Здрав сок: алое вера, ѓумбир, магдонос, целер, ананас (измешајте ги состојките и испијте ги на празен стомак)

7. Свежи моркови или свеж сок од моркови, секој ден!

Уште неколку совети:

Никогаш не пијте чај од пластични чаши. Не пијте и не јадете ништо врело од пластична амбалажа. Не загревајте храна во микробранова, особено ако е во пластика.

Кога пластиката е изложена на топлина, се ослободуваат хемиски компоненти што може да предизвика дури 52 различни видови рак.

Одбегнувајте да јадете тешка храна по 17 часот. Пијте многу вода наутро, а помалку навечер.