ОФИЦИЈАЛНО: УЕФА го исфрли Милан од европските турнири

733

ЕФА наметна сериозна казна на Милан поради непочитување на финансискиот ферплеј. На италијанскиот гигант му е забрането учество на европски турнири во период од една година.

Казната ќе го лиши Милан од сериозен профит од настапите во Европа, што може да нанесе голема штета на клубот во наредните години.

Сепак, на одлуката може да се поднесе жалба до Спорниот арбитражен суд во Лозана во рок од 10 дена.

Претходно денеска стана јасно дека кинескиот сопственик на клубот, Јонхон Ли го отфрли предлогот на Роко Комисо да го купи контролниот пакет-акции во клубот од Милано.

Милан е вториот најтрофеен клуб во европските турнири. „Росонерите“ можат да се пофалат со седум титули во Лигата на шампионите. На меѓународна сцена, тимот освои вкупно 17 трофеи, вклучувајќи и две титули во КПК.