Облак од чад над нуклеарката во Запорожје: „На светот му се заканува катастрофа како Чернобил“ (ВИДЕО)

318

Русија и Украина продолжуваат меѓусебно да се обвинуваат за ракетирање на нуклеарната централа во Запорожје, а на социјалните мрежи се шири видео од најголемата електрана во Европа.

Ројтерс пишува дека генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предложил електраната во Запорожје да прогласи дел од областа околу неа за демилитаризирана зона.

Енергоатом, украинската агенција која управува со четирите нуклеарни централи во земјата, во четвртокот соопшти дека нуклеарната централа Запорожје била нападната пет пати и дека некои од ракетите паднале во близина на просториите каде што се складира радиоактивен отпад.

Руската новинска агенција ТАСС пренесува дека официјални лица назначени од Русија рекле дека Украина истрелала два проектила кон електраната и го попречила предавањето на смената.

Катастрофа како Чернобил
Во четвртокот Гутереш ги повика двете земји да престанат да ја напаѓаат фабриката. „Тој објект не смее да се користи за воени цели. Мора итно да се воспостави демилитаризирана зона за да се обезбеди областа околу електраната“, рече генералниот секретар на ОН.

Во март Русија ја зазеде електраната во Запорожје. Руските сили сè уште го држат, а таму работат украински експерти.

Соединетите Држави го поддржаа предлогот областа околу централата да се прогласи за демилитаризирана зона и претставниците на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да ја посетат нуклеарната централа.

Василиј Небензија, рускиот претставник во Обединетите нации, рече дека светот е „загрозен од нуклеарна катастрофа слична на Чернобил“ и дека претставници на МААЕ би можеле да дојдат во електраната Запорожје во текот на август.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски бара Русија да и ја предаде електраната на Украина.

– Нуклеарната безбедност на Европа може да се постигне само со целосно повлекување на руските сили од постројката Запорожје и нивно враќање во Украина, рече Зеленски.

Министерството за надворешни работи на Република Франција соопшти дека однесувањето на Русите го зголемува ризикот од несреќа со потенцијално катастрофални последици.

Киев ја обвинува Москва дека ги позиционира своите сили околу фабриката за да не можат украинските сили да ги нападнат. Москва, од друга страна, го обвинува Киев за ракетирање на електраната.

Украина се подготвува за трагедија
Претходно, министерот за внатрешни работи на Украина рече дека Украина мора да биде подготвена за секое сценарио во врска со нуклеарната централа Запорожје под руска контрола, која е гранатирана и луѓето се евакуирани од нејзината околина.

Украинските и руските власти се обвинуваат меѓусебно за новата рунда гранатирање на нуклеарна централа, најголемата во Европа, лоцирана во јужна Украина во четвртокот.

– Од денес, електраната не е само во рацете на непријателот, туку и во рацете на необразовани експерти кои потенцијално можат да дозволат да се случи трагедија, рече министерот за внатрешни работи Денис Монастирски во интервју за Ројтерс.

– Се разбира, тешко е да се замисли нивото на трагедија што ќе се случи ако Русите ги продолжат своите активности овде, рече тој.

Во последните денови Украина предупреди за нуклеарна катастрофа од типот на Чернобил.

– Тоа за нас значи дека треба да се подготвиме за секое сценарио. Државните служби за итни случаи заедно со Министерството за внатрешни работи и Министерството за региони разговараат за различните сценарија што се потребни, вклучително и прашањето за евакуација, рече Монастирски.