Облачно со услови за краткотраен дожд

759

Времето денеска ќе биде умерено облачно, во северните делови со услови за краткотарен попладневен дожд. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 18 степени, а дневната од 17 до 31 степен. УВ индексот ќе изнесува осум.

Во Скопје ќе биде облачно, со умерен северозападен ветер и  температура од 16 до 28 степени.

Според УХМР, следува период на претежно стабилно и потопло време, освен во петок кога во попладневните часови на север ќе има услови за краткотраен дожд и ретки грмежи.