Нејмар го стигна Ромарио по број на голови за Бразил

730

Капитенот на бразилската фудбалска репрезентација Нејмар погодокот постигнат на вчерашниот контролен дуел со Австрија во Виена, му го посвети на поранешниот напаѓач на националниот тим Ромарио.

Поводот е 55-от гол за Нејмар во националниот тим по што се изедначи со Ромарио.

– Максималната почит кон тебе, идол, стои во посветата на Нејмар.

Повеќе голови од Нејмар и Ромарио за репрезентацијата на Бразил постигнаа само Роналдо (62) и Пеле (77).