Навивачите на Динамо Загреб повредиле и 12 годишно девојче (ВИДЕО)

303

Веста дека меѓу повредените од синоќешната брутална тепачка помеѓу хулиганите на Динамо Загреб и на АЕК во пресрет на денешниот од 3. квалификациско коло од Лигата на шампионите (ЛШ) е и 12-годишно девојче предизвика шок и неверување не само во Грција туку и во целиот свет, каде што со внимание се чита секоја информација поврзана со навивачката војна во грчката престолнина.

Станува збор за случаен минувач, чија несреќа била што се нашла во исто кафуле со фановите на составот од Атина, кои изненадно биле нападнати од највоинствените навивачи на „модрите“ од Хрвтска. На девојчето ѝ била расцепена главата со удар со камен, но за среќа нејзината состојба не е животно загрозувачка, барем не физички бидејќи прихичкиот страв е нешто со што ќе треба да се бори до крајот на животот.

 

Засега од полицијата информираат за загинат 22-годишен хулиган на АЕК, кој бил прободен со тврд предмет, а осуммина се повредени, но без повреди опасни по животот. Уапсени биле стотина навивачи на двата тима.