НАЈНОВИ ДЕТАЛИ: Тројцата новозаболени се од Скопје, двајца од пациентите се сопружници, а третиот една недела имал симптоми!

220

Тројцата ново заболени пациенти се од Скопје, еден кој имал симптоми една недела, а неговите контакти се мапирани и сега се изработуваат тестовите на членовите на семејството на овој пациент, останатите двајца се сопружници кои што престојувале во странство, ова денеска преку прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче.

-Првиот пациент е сместен на клиниката, а сопружниците се се уште дома на домашно лекување и во текот на денот ќе бидат префрлени на инфективната клиника. Вчера утрово имаше уште една пациентка која дошла од Холандија, а денеска се направени сите контакти со патниците, вели Филипче.

Тој додава дека вкупната бројка е 26, 17 се во Скопје, а 9 се во Дебар.