Најнова вест: Заев нема да се кандидира за претседател на државата

1219

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема намера да се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните претседателски избори.

Одговорајќи на новинарски прашања на маргините од регионалниот форум за Истанбулската конвенција, Заев рече дека не би прифатил да се кандидира за претседател и смета дека треба да го истера целиот премиерски мандат, кој му го дале граѓаните. Заев и изрази уверување дека има многи подобри претседателски кандидати од него.

– Одговорноста пред граѓаните и моите ставови е дека треба да се истера цел мандат, да се даде шанса на економијата,  да се даде шанса на реформите, на целиот овој процес, конечно Македонија заслужува еден цел мандат, рече Заев и изрази уверување дека има многи подобри претседателски кандидати од него.