Mурињо откри интересна анегдота за Марадона: Само во една ситуација знаеше да ми се јави

85

Жозе Мурињо откри една интересна анегдота поврзана со сега веќе покојниот Диего Армандо Марадона.

Португалскиот тренер открива дека Марадона му се јавувал само во околности кога неговите екипи ќе загубат натпревар.

Ми се јавуваше постојано по големите и болни порази. Кога ќе остварам голема победа, никогаш не ми се јавуваше. Секогаш сум бил насмеан во моментите кога имав средба со Диего, тој беше посебен тип“.

„На некој начин и му за видувам нему но и на неговите најблиски, што имаа привилегија да уживаат во негово присуство. Од друга страна можам да кажам дека го познавав доволно добро и секогаш по добро ќе го сеќавам. Фудбалскиот свет никогаш нема да го заборави овој човек, фудбалска големина“, порача Мурињо.