Макрон кон репрезентативците: Не ги заборавајте вашите корени

272
French President Emmanuel Macron (C), his wife Brigitte Macron (C, L), and French Sports Minister Laura Flessel (3rd L) pose with France's national football team players as they visit to the team's training grounds in Clairefontaine-en-Yvelines, southwest of Paris, on June 5, 2018, during the squad's preparations for the FIFA World Cup 2018 in Russia. France's players are in Clairefontaine-en-Yvelines as part of the team's preparation for the upcoming FIFA Football World Cup 2018 in Russia. / AFP PHOTO / FRANCK FIFE

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит ја примија репрезентацијата на земјата на свеченост во Елисејската палата по освојувањето на светската титула на Мундијалот 2018.

– Ви благодариме за победата, се гордееме со вас. Никогаш не ги заборавајте вашите корени. Помнете што претставуваат за вас родителите, вашиот клуб, кој ве изградил, сето тоа е Франција, рече претседателот.

Над 1.300 гости, вклучувајќи и многу фудбалери и ученици, присуствуваа на прославата во Елисејската палата.

И покрaј летните горештини, околу половина милион луѓе го исполнија просторот на „Шанз-Елизе“ од Триумфалната капија до плоштадот Конкорд и ги поздравија светските шампиони.