Колумбиските фудбалери Урибе и Бака добија смртни закани

1072

Веднаш по завршувањето на последниот натпревар од осминафиналето на Мундијалот во кој Англија ја совлада Колумбија на пенали, почнаа закани по животот на колумбиските репрезентативци.

Матеус Урибе и Карлос Бака, кои не успеаја да ги реализираат пеналите се цел на лицата кои се закануваат.

Во бројните испади на омраза кон социјалните мрежи, Бака и Урибе се етикетирани како најголеми виновници и нив им се порачува да не се враќаат во Колумбија, бидејќи директно им се загрозени животите.

Дел од навивачите застанаа во нивната одбрана, предупредувајќи дека не смее да са повтори случајот на Андрес Ескобар, колумбиски репрезентативец кој беше убиен во 1994 година во својата земја, само десет дена откако постигна автогол во натпревар на СП против САД.