Кинеското вселенско летало влезе во орбитата на Марс

75

Кина објави дека нејзиниот вселенски брод Тијанвен-1 денес влегол во орбитата на Марс, од каде ќе го одреди местото за слетување на својот истражувачки ровер во наредните месеци.

Кинеската национална вселенска служба објави дека вселенското летало ќе ги помине следните три месеци во орбитата на Марс пред да лансира модул со истражувачки ровер кој ќе ја сними површината на Црвениот панел и ќе ја истражува со помош на специјални сензори, пренесува АП.

Минатиот четврток американскиот истражувач-ровер „Персевенс“ успешно слета на Марс во областа на праисториската река делта во кратерското езеро во потрага по остатоците од античкиот микро живот.

Денес Кина официјално стана втора земја што успешно стигна до Марс, а неговиот ровер со соларен погон, со големина на количка за голф, ќе бара подземни води и докази за постоење на живот.

Кинескиот ровер ќе користи падобрани, ракетен погон и воздушни перничиња за да слета на површината на Марс.