Кака: Меси е гениј, Роналдо е машина

75

Лео Меси и Кристијано Роналдо обележаа една ера во фудбалската историја. Поради тоа вечна ќе биде дилемата кој од ови двајца е подобар. Свое мислење на оваа тема има најдобриот играч во светото во 2007 година, Кака.

„Играв со Кристијано и тој е неверојатен, но јас би го избрал Меси. тој е гениј, чист талент. Неверојатен е начинот на кој што тој игра“, рекол Кака.

„Кристијано е машина – не само што е силен, моќен и брз, туку е и ментално силен. Секогаш сака да победи, секогаш сака да игра и да биде најдобар. Тоа кај него е она што импресионира. Во историјата на фудбалот овие двајца дефинитивно се во Топ 5. Среќни сме што можеме да ги гледаме“, заклучил Кака.

Досега во кариерата Меси освоил шест „Златни топки“, една повеќе од Роналдо.