Иран со порака до Трамп: Ќе ви ги потопиме носачите на авиони, чувајте се од овие подморници!

337

Исламската новинска мрежа „Исламска Република“ објави анимирано видео на кое може да се види како една од иранските мали подморници напаѓа флота на американски воени бродови во Персискиот залив.

Видеото било емитувано во понеделникот и започнува со поглед на американски носач на авиони опкружен со воени бродови, а во позадина може да се слушне “We Will Rock You” на “Queen”. Тогаш музиката се менува и се појавува иранската подморница од класа „Гадир“.

Еден по еден, американските бродови започнуваат да тонат во морето откако се погодени од ирански торпеда.

„Четириесет години“ пишува на екранот, потсетувајќи ги Американците на Исламската Револуција која ја сруши од власт Техеранската монархија поддржана од САД.

Снимката е емитувана овој месец кога Иранците слават четири децении од Исламската република.