ЃОРГИЕВ: „Ниту титули, ниту МВП признанија… ништо не се мери со оваа среќа

0
73

Македонија слави уште едни свои херои – одбојкарите, кои од синоќа се учесници на Европското првенство кое во септември ќе се одржи во Франција, Словенија, Белгија и Холандија.

„Спартанците“ беа вистински кога беше најпотребно, си ја завршија работата максимално (3:0 победа над Унгарија во Скопје), а главната движечка сила секако беше капитенот Никола Ѓоргиев.

„Ниту титули, ниту МВП признанија… ништо не се мери со оваа среќа. Горд сум на момците. Ова е круна на генерацијата. Најсреќниот ден во мојот живот, по раѓањето на мојата ќерка. Во најавата за натпреварот споменав дека имам убаво чувство дека Летонија и Шведска ќе победат и така и се случи, победи фер-плејот. Неколкупати бевме близу до ЕП, а сега конечно сме таму. Го остваривме сонот“, задоволно констатираше Ѓоргиев.

Македонија за првпат ќе настапи на едно ЕП, на кое исто така премиерно ќе се натпреваруваат 24 репрезентации.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here