Цел град го бара монструмот со црвената јакна: Чешката полиција ги моли граѓаните за помош по пукањето во болницата

80

Најмалку шест лица биле убиени во пукање во болница во Острава на североистокот на Чешка, соопштиле властите. Пукањето наводно се случило на одделението за трауматологија.

Според пишувањето на медиумите, напаѓачот е во бегство, а полицијата на својот официјален профил на Твитер објавила негова фотографија, која подоцна била отстранета.

Побарале помош од граѓаните, за да го лоцираат и ги предупредиле граѓаните дека напаѓачот претставува закана.

Според последните информации, напаѓачот носел црвена јакна. Подрачјето околу болницата било затворено по пукањето.

Припадниците на специјалните полициски сили дошле на самото место и во тек е евакуација на областа, објавил британски “Express”, повикувајќи се на чешките медиуми.