Арсовски: Заев втор месец ги лаже граѓаните дека ќе прави реконструкција на Влада

682

Зоран Заев веќе втор месец ги лаже граѓаните дека ќе прави реконструкција на Владата.

Откако заврши со театарот внатре во СДСМ што им го приреди на граѓаните и на членството и си ја зацврсти позицијата Заев оставајќи ги само лојалните војници нему во партијата, сега ја лаже јавноста и граѓаните дека ќе ја реконструира Владата со нови луѓе.
Ако некој треба да си оди од Владата, тоа е Зоран Заев.
Еве да наброиме неколку причини зошто Заев треба да си оди од Владата уште веднаш:
  1. Се што кажа – излажа.
Лажеше дека ќе го брани Уставот и да не му ја гибаме жицата, а Уставот го промени уште веднаш и жицата му се скина. Го смени натписот на Владата иако викаше дека нема да се менуваат имињата на институциите. Ветуваше дека ќе доаѓаат инвестиции како ГУГЛ и Фејсбук, а гледаме дека фирми отвора и дека работат само фирмите на неговиот брат Вице и неговото потесно семејство. Ветуваше и славеше датум за преговори уште лани во јуни, а сега гледаме дека се уште го нема и сите му се виновни. Ветуваше дека ќе се намали бројот на министерства, а сега гледаме како министерствата и трошоците се зголемуваат.
  1. Зоран Заев е синоним за криминал и корупција.
Зоран Заев е единствениот аболициран премиер за криминалии тешки милиони евра. Фирмите на Заеви се вклучени во безброј скандали. Да потсетиме за скандалот на Сашко Брндевски во касарната во Струмица. Да потсетиме на скандалот Цареви Кули каде што исто има кривично дело, да потсетиме дека фирмата на неговиот брат Вице Заев, ТОТАЛ ИНЖИНЕРИНГ работи превоз и транспорт на руда во РЕК.
Наместо независно судство и бескопромисна борба против криминалот, Зоран Заев си обезбеди амнестија за случајот Едно евро за Вицето, едно евро за црквата.
Македонија поради Зоран Заев тоне на листата на Транспаренси Интернешнл од година во година.
  1. Зоран Заев ја урна македонската економија.
Моментално македонската економија е на најниско и најдолното дно изминатите 29 години. Ветуваше просечна плата од 500 евра а сега имаме 500 000 жители односно секој четврти човек во државата живее под прагот на сиромаштијата.
Ветуваше сублимирање на буџетите, а сега гледаме мегаломански буџети најголеми во историјата, гледаме зголемени акцизи и гледаме нула капитални инвестиции.
  1. се колнеше дека младите ќе ги задржи, а Македонија никогаш не била толку пуста. Во моментот каде и да прошетате, вклучително и главната метропола односно главниот град Скопје можеме да видиме дека сите млади, сите они кои што дипломираат, кои што го завршуваат своето образование фаќаат само карти во една правец и се иселуваат од Република Македонија.
  2. Зоран Заев ветуваше дека ќе имаме европско здравство односно здравство по светски рамки. Во моментот гледаме дека здравството тоне, тоне и само тоне и гледаме се повеќе смртност кај луѓето кои што идат да се лечат на клиниките со кои што раководи Венко Филипче.
Ова се само дел од причините зошто Зоран Заев мора прв да си оди од Владата, а после него сите други.
Се додека Заев е Премиер на Република Македонија, државата ќе тоне, затоа што побрзо си отиде од владата која што ја води во моментот, толку подобро за сите граѓани.
Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ