Александар Василевски – Нинџа ѝ се предаде на полицијата и е спроведен во притвор

1630

Александар Василевски – Нинџа, еден од осомничените за крвавите настани од 27 април во Собранието, кој се бараше со меѓународна потерница, сам ѝ се предал на полицијата и е спроведен во Истражниот затвор „Скопје“, дознава „Макфакс“.

Претходно беше приведен и Младен Додевски, кој е дел од групата од петтемина осомничени за кои беше распишана потерница. Ним им е одреден притвор. Делото за кое се сомничат е терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Пред два месеца Никола Митровски – Кољо, кој им беше недостапен на органите на прогонот, самиот се пријави во полиција кога претходно во отсуство му беше определен притвор. МВР го бараше со потерница заедно си уште тројца обвинети за минатогодишните настани во Собранието. Тој е обвинет за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста според член 313 од Кривичниот законик.

Неговото име во медиумите се споменуваше како едно од лицата што им овозможило да избегаат на Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Според веб-страницата на МВР за потраги, сè уште недостапни за полицијата се Дејан Давидовски и Митре Питроповски.