Зукерберг го престигна Маск на листата на милијардери

225

Марк Зукерберг го престигна Илон Маск на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот, па основачот на Фејсбук е на третото место, и за прв пат пред Маск од 2020 година.

Маск, кој беше на врвот на листата на милијардери на Блумберг на почетокот на март, падна на четвртото место откако Ројтерс објави дека Тесла ги откажал плановите за производство на поевтини автомобили, со што акциите паднале, иако Маск го негираше извештајот на новинската агенција.

Богатството на Маск падна за 48,4 милијарди долари оваа година, додека Цукерберг додаде 58,9 милијарди долари, додека неговата компанија Мета порасна, достигнувајќи ново рекордно ниво денес.

Ова е прв пат Цукерберг да влезе во првите три на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот од 16 ноември.

Тогаш тој имаше 104,8 милијарди долари, а богатството на Маск беше проценето на 102,2 милијарди.

Моментално имотот на Маск се проценува на 180,6 милијарди, а на Цукерберг на 186,9 милијарди.

Францускиот бизнисмен Бернар Арно е на првото место на листата на Блумберг, додека вториот сопственик на Амазон, Американецот Џеф Безос е на второ место.