Заев: Ќе се вакцинирам и јас против Ковид-19

79

Премиерот Зоран Заев на денешната прес коференција истакна дека и тој ќе се вакцинира против Ковид-19, кога вакцините ќе преистигнат во земјата.

-Со тоа што ќе се вакцинирам сакам да дадам личен пример во борбата против пандемијата, истакна Заев.

Тој истакна дека веќе е уплатен авансот за нарачаните 833.000 дози вакцини. Премиерот им порача на граѓаните да ги прослават новогодишните празници одговорно, напоменувајќи дека владата ги прифати новите рестриктивни мерки, односно забрана за славење на отворен и затворен простор, а кафеаните ќе работат до 18 часот.