Времето денеска ќе биде сончево и топло, до 35 степени

822

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од 13 до 19 степени, а дневната од 26 до 35 степени. УВ индексот ќе биде осум.

Во Скопје слично време со температура од 17 до 34 степени.

Во петок ќе има изолирана појава на нестабилност, претежно во планинските подрачја. Кон крајот на денот и во сабота ќе има поизразена нестабилност, на места со пообилен пороен дожд, засилен ветер и услови за појава на град. Во недела се очекува локален пороен дожд и ретки грмежи.