Временска прогноза до крајот на неделата

414

Времето во Македонија ќе биде сончево. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има зголемена облачност, а во западните и северните делови со повремени врнежи од дожд.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до еден, а дневната од 14 до 21 степен.

Во Скопје, слично време, сончево, кон крајот на денот облачноста ќе се зголемува.  Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до 18 степени.

Следува период на стабилно и многу топло време за овој период од годината.

Максималните температури ќе бидат над 20-тиот степен. Најтопло ќе биде во сабота кога дневната температура ќе достигне до 24 степен.

Зголемена облачност, синоптичарите најавуваат само утре кон крајот на денот и во текот на ноќта.