[ВИДЕО] Во Србија се води голема потрага по телото на Данка, таткото на убиецот заврши во притвор

214

Српската полиција се уште трага по телото на малата Данка Илиќ. Осомничените за нејзиното убиство беа сослушани во обвинителството, по што судот им одреди 30-дневен притвор.

Како што потсетува Телеграф.рс, осомничениот Срѓан Јанковиќ се бранел со молчење во обвинителството, додека Дејан Драгијевиќ го признал делото, а потоа рекол дека татко му и брат му помогнале да го сокрие телото. Во неделата стигна и информацијата дека неговиот брат починал во притвор, додека на таткото по сослушувањето му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

Репортерите на порталот Телеграф биле во селото Злот, каде живее еден од осомничените. Полицијата ги пребарала неговите два имота, исушена е и септичката јама, но телото на малата Данка се уште не е пронајдено.

https://www.instagram.com/p/C5GbARWK0bq/?utm_source=ig_embed&ig_rid=8cdbd92f-5d5e-41dd-b7d4-6652cfeea49c

Работниците на локалниот Водовод, 50-годишните Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ, прво го прегазиле девојчето со автомобил, а потоа го задавиле и го фрлиле телото. Двегодишната Данка Илиќ, чие исчезнување беше пријавено на 26 март, била жртва на сообраќајна несреќа, но и на монструозно злосторство што го извршиле двајца сторители кои нејзиното тело го фрлиле во дива депонија, а полицијата се сомнева дека еден од осомничените потоа телото го пренел на друга локација, соопшти во четвртокот, Министерството за внатрешни работи на Србија по десетдневна потрага.