ВИДЕО: Синоќа е поставен рекорд во Лига Европа, постигнат гол од најголема далечина

155

Фудбалерот на холандскот тим ПСВ Жорди Гомес влезе во фудбалската историја на Лига Европа откако на мечот со Омонија постигнал гол од најголема далечина. Тој ја затресе противничката мрежа од 56 метри, што претставува рекорд во ова натпреварување.

Инаку, ПСВ славеше со 2:1 на овој натпревар.