ВИДЕО: Марадона заврши во болница по победата на Аргентина

658

Славниот Марадона лудуваше на трибините, а Лионел Меси на теренот со голот за 1:0 ја најави победата и на крајот славјето за Аргентина по две неубедливи претстави во првите две кола, меѓутоа темпераментниот Диеого на крајо колабираше поради што беше хоспитализиран.

Аргентинските медиуми пренесуваат дека Марадона почувствувал слабост уште на полувремето поради повисокиот притисок и болките во грбот и вратот. На лице место му била укажана помош, а бил советуван да биде однесен во болница, но тоа го одбил бидејќи сакал да биде со репрезентацијата.

Бурата емоции на крајот сепак го совладале, толку што дури му требала помош да излезе од трибините после мечот и лудата завршница.

Може да се каже измачениот Марадона крупен маж го изнесе од трибините, му помогна да влезе во првата просторија каде го сместија на столче, по што беше однесен во болница.

https://twitter.com/tutticonvocati/status/1011706547972530182