Удриле на Де Ниро: Сомнителен пакет пратен во ресторанот на славниот актер, сите евакуирани

347

Сомнителен пакет бил пратен во ресторанот на познатиот актер, Роберт Де Ниро, во Њујорк.

Пакетот бил ист како и оние кои биле пратени на адресите на поранешниот претседател на САД, Барак Обама и државната секретарка Хилари Клинтон.

Ресторанот, како и зградата покрај него, биле евакуирани поради претпазливост.

Потсетуваме, вчера биле пресретнати и откриени 7 пакети кои биле пратени на адресите на политичари и медиуми.

Неименуван американски полициски службеник изјавил дека пакетите-бомби кои биле откриени во текот на вчерашниот ден содржеле прашок и скршено стакло во цевка од PVC материјал.