Тврдина среде океан се претвора во карантин за милионери (ВИДЕО)

391

Тврдината од викторијанската ера No Man’s  била направена да ја штити Велика Британија од инвазија, а денес може да послужи за карантин во време на пандемијата на коронавирус.

Многу милионери се заинтересирани за оваа зграда, бидејќи скоро секоја земја во светот почна да се бори против смртоносната зараза. До тврдината може да се стигне со брод или хеликоптер. Порано била хотел со четири ѕвездички, 23 посебни простории и пет тематски кафулиња.

Може да стане луксузен карантин откако сопственикот Мајк Клер поднесе барање за обнова и реновирање. Постојат три вакви тврдина во теснецот Солент кои го одделуваат островот Вајт Собор од остатокот на Англија. Ниту еден човек нема на околу 1,6 километри од базата на кралската морнарица Хантс во Портсмут.

Тврдината на брегот на југот на Англија може да стане атрактивна дестинација за домување, бидејќи сопственикот Мајк Клер реши да ја продаде минатиот септември. Во тоа време, се веруваше дека тврдините како „No Man’s“ и „Спитбанк“ заедно вредат околу 8 милиони фунти, но сегашната состојба може да ја промени цената.

Милионерот Мајк Клер побара од Советот на островот Вајт дозвола да ја претворат тврдината во карантин. Неговата компанија планира да го смени концептот на хотел кој ќе стане куќа со 15 спални соби во средина на Солент.

Во времето кога била хотел, трвдината имала капацитет до 200 гости, со цена од 990 фунти за една ноќ. Туристите би можеле да стигнат до неа со брод и авион, каде ќе има забава во кафулињата или да се релаксираат во топлата када на покривот на хотелот. Со површина од околу 9.200 квадратни метри, има 23 соби и персонал за гости, светилник, топли кади, сауна и хелипорт, пренесува The Sun.

Тврдините како оваа може да бидат совршено место за карантин. Милиони Британци се изолирани во своите домови поради пандемијата на COVID-19. Бројот на заразени лица во Британија во моментов е 2626, а 104 лица починале.