Српски државјанин прободел македонски граѓанин со нож

164

Обвинителство наведува дека со насилството тој предизвикал чувство на несигурност, загрозеност и страв и кај останатите гости.

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против државјанин на Република Србија осомничен за кривично дело насилство кое го  извршил пред два дена врз лице во угостителски објект во Јосифово.

Како што информира државното Јавно обвинителство, во раните утрински часови на 31 март,  осомничениот извршил грубо насилство врз едно лице во угостителски објект на бензинска пумпа во Јосифово додека оштетениот со друштво од 15 до 20 лица, негови другари, прославувал раѓање на новородено дете.

Осомничениот со уште едно лице седел на друга маса во угостителскиот објект. Двајцата под дејство на алкохол, почнале да кршат, да удираат по телевизорот и му се заканувале на сопственикот на објектот кој побарал од нив да си заминат затоа што станале агресивни.

-Револтирани затоа што биле избркани, тие излегле од објектот до нивниот камион, по што осомничениот се вратил назад пред влезот каде што се наоѓал оштетениот кој во тој момент зборувал на телефон. Без посебен повод и причина, се втурнал во оштетениот и го пробол со нож во левата страна од градниот кош, нанесувајќи му убодна рана. Осомничениот веднаш се дал во бегство, трчајќи кон камионот, но бил спречен од лица кои биле гости во угостителскиот објект, информира ЈОРМ.

Обвинителство наведува дека со насилството тој предизвикал чувство на несигурност, загрозеност и страв и кај останатите гости.

До судијата на претходна постапка,  јавниот обвинител доставил предлог за определување мерка притвор на осомничениот странски државјанин бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство.