Сончево и топло, од утре дожд и грмежи

0
127
fresh green grass with bright blue sky and sunburst background

Сончево и топло со слаб до умерен претежно северозападен ветер ќе преовладува денеска во Македонија. Попладне, главно на североисток и северозапад, ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 13 до 20, а дневната од 31 до 36 степени. УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 9.

Во Скопје слично време со температура до 34 степени.

Промена на времето се очекува од викендот кога на повеќе места   ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика опаѓање на температурите за неколку степени, особено во недела.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here