Со големиот православен празник Водици доаѓа и голема промена на времето- еве што најавува УХМР за овој викенд

324

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност.

Кон крајот на денот по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност.

Во сабота времето ќе биде умерено до значително облачно, по котлините и магливо. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Во недела времето ќе биде променливо облачно, на повисоките места и планините со повремен локален снег.

Додека пак во понеделник времето ќе биде сончево со умерена облачност и слаб до умерен северозападен ветер.