Славчо Попоски: Следува постепено затоплување на времето, детална анализа на времето

2796

Под влијание на студена воздушна маса и денес ќе се задржи студено со максимални дневни температури од -1 до 8 степени.

Времето ќе биде умерено облачно, локално со долги сончеви период додека попладне и кон крајот на денов облачноста насекаде ќе се намали.

Потоа во следните денови ќе имаме умерено облачно време со сончеви периоди, локално ќе има значителна облачност а повремено и слаб локален дожд, на повисоките планини снег.

Минималните температури и понатаму насекаде ќе се спуштаат под нулата.

Од понеделник под влијание на јужно воздушно струење ќе има значително затоплување на времето, максималните дневни температури ќе бидат над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

Ќе натрупа ли снег за Нова година? – Временска за цел нареден месец

Декември ни е пред самиот праг, а временските услови се повеќе се влошуваат па во исчекување сме и на првиот снег оваа година. Познатата метео апликација Accuweather со детална прогноза за наредниот месец и почетокот на наредната 2019 година.