Сите 8 голови на Столе во рекордната партија во ЛШ! (ВИДЕО)

236

Стојанче Стоилов беше лидер на Вардар во победата над Флензбург (31-26) во Лигата на шампионите и забележа рекордна вечер – бројка од осум гола на една средба, што за него е рекорд во елитата.

Македонската „балерина“, како што коментаторите на ЕХФ милуваат да ја наречат, одигра феноменална средба за паметење. Даде осум гола од вкупно десет обида, а некои од нив беа навистина перфектни. Посебно ќе се памети „шраубата“, а нема да е изненадување ако таа е гол на колото во ЛШ.

  • Сите голови на Столе Стоилов против Флензбург:

Доскорешниот рекорд во ЛШ на Столе Стоилов изнесуваше седум гола, на дуелот против Монпелје во февруари. Покрај за Вардар, тој има настапи во елитата и со тимот на Металург.

Триумфот над Флензбург за Вардар беше прв во новата сезона, по стартниот минимален пораз од Мешков Брест како гостин.

МОЖЕ ДА ВЕ ИНТЕРЕСИРА:

Вардар му одржа лекција на Флензбург, за прв триумф во ЛШ!