Шведска e меѓу најдобрите осум во светот

726

Шведска е меѓу најдобрите осум репрезентации во светот. „Викинзите“ за прв пат по 24 години го поминаа осминафиналето, откако минимално со 1:0 славеа против Швајцарија. Форсберг во 66 минута го даде погодокот кој донесе виза за следната фаза на Шведска.

Победата на Шведска е сосема заслужена, бидејќи играа трпелово и знаеја да ги искористат грешките на противникот. За Швајцарија продолжи проклетството да бидат елиминирани уште во првата нокаут фаза. Ова е четврти пат по ред како не успеаваат влезат во осумте најдобри.