Шкода ја откри новата Славија (ВИДЕО)

174
По неколку месеци чекање, Škoda го претстави новиот модел.

Иако е резервиран за индискиот пазар, овој модел предизвика голем интерес и во остатокот од светот. Тоа е особено видливо во Источна Европа, па дури и во регионот, каде што Škoda има посебен статус.

Славија ја користи платформата MQB-AO-IN и е позиционирана под Octavia. Со должина од 4541 mm и атрактивен дизајн, носи значително отстапување од претходникот Rapid. Внатрешноста е претежно копирана од Fabia, а багажникот првично голта 521 литар товар. На пример, Infotainment има 10-инчен екран, а предните седишта се дури и вентилирани.

Палетата на мотори се состои од два бензински мотори, 1.0 со 115 и 1.5 со 150 КС. Послабиот мотор се нуди и со шестстепен автоматски менувач, додека помоќниот ќе се нуди и во комбинација со седумстепен DSG.