Севернокорејците направија филм за патот на Ким во Сингапур (Видео)

845

Иако мислевме дека ги видовме сите снимки и анализи од самитот Трамп-Ким во Сингапур, во јавноста се појавил документарец кој специјално за оваа прилика го подготвила севернокорејската државна телевизија.

Снимката од историскиот пат на нивниот лидер трае нешто помалку од 45 минути.

Некои од кадрите прикажуваат стотина Севернокорејци кои воодушевено аплаудираат и го испраќаат Ким на големиот пат. Се гледаат и сцени во текот на летот, при слетувањето во Сингапур, како и досега неемитувани снимки од лидерот во луксузниот хотел во кој се состанал со Трамп.

Документарецот ги прикажува и жителите на Сингапур, кои излегле на улиците за со свои очи да го видат севернокорејскиот лидер. Нараторот во документарецот вели дека Сингапурците топло го поздравиле Ким.

“Многу лидери од различни земји го посетиле Сингапур, но во историјата на оваа држава не е видено улиците да се преполни со луѓе кои изразуваат добредојде”, вели нараторот во документарецот.

Камерите на севернокорејската телевизија биле посебно фокусирани на насмеаните лица на жителите на Сингапур кои се обидувале со своите телефони да го снимат Ким Јонг Ун додека шета по улиците.

“Улиците биле преполни со луѓе кои му се восхитувале на Врховниот лидер поради неговите брилијантни политички вештини кои ги користи во водењето на комплексните меѓународни политички случувања”, вели нараторот.

Но, покрај вообичаеното славење на неговиот лик, документарецот се фокусира и на самиот Сингапур, како на многу успешна капиталистичка држава, што претставува своевиден преседан. Имено, севернокорејските медиуми досега се воздржувале од прикажувањето на успесите на странските држави.

Филмот завршува со кадри од триумфалното враќање на Ким Јонг Ун во Пјонгјанг, при што стотина насобрани ги веат државните знамиња.